top of page

Indulatkezelés

  • Writer: Adrienn Müller-Kiss
    Adrienn Müller-Kiss
  • May 4, 2020
  • 2 min read

Kisebb-nagyobb mértékben minden gyerek életében előfordulnak olyan helyzetek, amelyek kibillentik az egyensúlyukból. Néha mindenki válhat dühössé, indulatossá, de nem mindegy, hogy mihez kezdünk ezekkel az érzésekkel. A gyerekek számára ez is egy tanulási folyamat, méghozzá nem is egyszerű, hiszen sokszor felnőttként is nehéz megfelelően kezelni az intenzív érzelmeket.


A legfontosabb cél, hogy már kezdeti szakaszban felismerjék az indulatiakat, és az érzelmeket és a viselkedést megkülönböztetve szert tegyenek olyan technikákra, amelyekkel elfogadható módon meg tudnak szabadulni a negatív érzéseiktől.

Először is tudatosítsuk bennük, hogy a düh egy érzelem, amit mindenki átélt már.


FELISMERÉS

Az első lépés az indulatkezelésben, hogy fel tudjuk ismerni az érzést. Furcsán hangzik, de ha jobban belegondolunk, gyakran csak akkor vesszük észre, hogy dühösek vagyunk, amikor már olyat tettünk vagy mondtunk, amit később megbánunk. Ez az érzés fokozatosan önt el bennünket (néha lassabban, néha gyorsan), és ha idejében elcsípjük, könnyebb a helyén kezelni. A gyerekeknek segítség lehet az alábbi ábra. Kérjük meg őket, hogy egészítsék ki a rajzot, így mutassák meg, mit éreznek, amikor dühösek (pl. a kezük ökölbe szorul, megfájdul a hasuk, gyorsabban ver a szívük, elvörösödik az arcuk, stb.).





ELFOJTOTT INDULATOK

Következő lépésként elmagyarázhatjuk a gyerekeknek, hogy mi a különbség érzés és viselkedés között. A düh egy érzés, ami teljesen természetes, amíg a viselkedésünket is kontrolláljuk. Ahhoz, hogy a feszültség megszűnjön, jó módszer, ha beszélünk róla. Így a feszültség nem tud felgyűlni és megkönnyebbülhetünk. Ennek gyakorlására adhatunk a gyerekeknek kis papírdarabokat, amikre felírják, mitől szoktak dühössé vélni. Ezeket egy befőttes üvegbe tesszük és megbeszéljük, milyen károkat okozhat, ha ezeket az érzéseket elzárjuk és egyre csak gyűlnek.


VULKÁN

Az előző gyakorlat folytatásaként egy szemléletes példával be tudjuk mutatni, milyen is az, amikor a felgyülemlett feszültség kitör. A láva a vulkán belsejében is csak folyamatosan gyűlik, és amikor már nem fér el, robbanásszerűen a felszínre tör. A következő ábra segítségével megbeszélhetjük, mik azok, amik ingerültté teszik a gyerekeket – ezeket írják a vulkán „gyomrába”-, hogyan is néz ki, amikor dühösek – ezek kerülnek a kitörő lávába -, illetve milyen károkat okoz, ha hagyják előtörni – ezeket írják a lefolyó lávába.




DÜHSZABÁLYOK

Nagyon fontos, hogy a gyerekek tisztában legyenek azzal, hogy dühösnek lenni szabad. Ez egy érzés, amit mindenki átél időnként, ezzel nincs semmi gond, de nagyon fontos betartsák a szabályokat:



Utolsó lépésként adjunk nekik olyan megoldásokat, amik segítenek levezetni az indulataikat és mindenki számára elfogadhatók (pl. üssön bele a párnába; írja le egy papírra, majd tépje szét; fusson egy kört a ház körül; kiabáljon bele egy párnába; stb.).



forrás: Éliane Whitehouse; Warwick Pudney - Mint egy nagy vulkán...forrok és mindjárt felrobbanok

Comments


bottom of page